facebook tracking
Ställföreträdande Platschef till SATS SoFo!

Ställföreträdande Platschef till SATS SoFo!

Nu söker vi en Ställföreträdande Platschef till SATS SoFo! 

Som Ställföreträdande Platschef ansvarar du för att driva leads-aktiviteter, samla rekommendationer och arbeta uppsökande via telefon via ringlistor samt tillsammans med dina kollegor ansvara för den dagliga driften av centret. Det förväntas att du har förståelse och intresse för service samt försäljning, att du har intresse och kunskap om våra produkter är därför viktigt. Tillsammans med dina kollegor bidrar du till att uppfylla kravet på det uppsatta målet på centret och säkerställa att våra medlemmar får en positiv upplevelse vid kontakten med SATS.  
 
Du har även ett arbetsledande ansvar där du säkerställer bemanningen, beställningar och rutiner samt också att ditt team av medlemsvärdar alltid arbetar säljorienterat, ger god service till våra medlemmar samt agerar enligt företagets riktlinjer. Arbete i receptionen och introduktion av nya medlemsvärdar ligger också under ditt ansvar samt så arbetar du som Manager on Duty (MoD) och agerar Ställföreträdande Platschef.  
 
Utöver det är du en person som alltid ger det lilla extra och är en förebild samt en person som utstrålar trygghet genom stor kunskap om våra tjänster. I arbetet krävs att du är en lagspelare med positiv attityd som hjälper kollegor och medlemmar efter bästa förmåga. Du har ett genuint träningsintresse och är alltid glad att dela med dig av kunskap och peppa medlemmar i deras träning.  

Din bakgrund

-Gymnasiekompetens 
-Tidigare erfarenhet inom försäljning eller arbete som ledare är meriterande men inte ett krav 
-Goda kunskaper i Office Paketet 
-Mycket goda kunskaper i svenska och engelska 
-Minst två års erfarenhet som Medlemsvärd på SATS alternativt flerårig erfarenhet från en ansvarsroll inom retail 
-Ha god kunskap om SATS medlemssystem Exerp och CRM (om du redan arbetar på SATS)
-Vi ser gärna att du har erfarenhet av gruppträning

Arbetsuppgifter

-Ställföreträdande Platschef på centret
-Driva säljaktiviteter samt samla leads och rekommendationer, arbeta uppsökande per telefon via ringlistor och teckna nya medlemsavtal 
-Goda kunskaper och förståelse för rutiner kring frysning av medlemskap 
-Ansvarig för att säkerställa att rätt information lämnas till medlemmar gällande GX (bokningsregler, kunskaper om klasser, avbokning osv) 
-Koordinera, driva och säkerställa att PT START bokas in tillsammans med nya medlemmar 
-Introducera och  lära upp nya medlemsvärdar 
-Coacha och utbilda dina kollegor/medlemsvärdar och säkerställa hög service och kompetens inom sälj 
-Ansvara för att teamet i receptionen levererar på samtliga säljrelaterade uppgifter 
-Vara behjälplig vid vikariehantering och bemannings i sin helhet 
-Behjälplig i den dagliga driften samt bemanna receptionen 
-Ansvara för rutiner, checklistor och beställningar 
-Arbeta som manager on duty (MoD) samt vid behov agera ställföreträdande Platschef 

Denna tjänst kommer att tillsättas i slutet på september/början på oktober och kommer vara ett vikariat på cirka 18 månader med chans till förlängning. Du kommer att jobba 30-40h/v och tjänsten innebär även arbetstider på dagar, kvällar samt helger.

Välkommen med din ansökan snarast då urval och intervjuer sker löpande.

 

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

SATS Servicekontor

Signalfabriken
172 27 Sundbyberg Vägbeskrivning kundservice@sats.se 010 - 110 58 00

Arbetsplats och kultur

Hos oss hittar du ett genuint intresse för träning. Vi älskar träning! Vår ambition är att sprida träningsglädje till alla vi möter. Genom att ha rätt kunskap, mycket energi och stort engagemang kan vi få fler att träna regelbundet. Det är även dessa egenskaper som gör att vi på SATS är så roliga att arbeta med. Vi är ett lag som peppar och höjer varandra, vi vill alltid vara bäst på det vi gör.

Värderingar är viktiga för oss vi är ett värderingsstyrt företag som präglar hela företagets kultur.

Värderingarna vi har genomsyrar våra beslut, möten och handlingar såväl mot våra kollegor och kunder. Det hjälper oss att fatta rätt beslut och att fokusera på företagets valda strategier.

  • Members first
  • Accountable
  • Professional
  • Extraordinary
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor